درباره مایت ها

دمودکس مایت چیست؟

دمودکس مایت ها موجودات میکروسکوپی (انگل های عنکبوتی ریز) هستند که به گروه کنه‌ها تعلق دارند و در فولیکول های مو و غدد چربی پوست انسان زندگی می کنند. آنها ساکنان و مهمانان ناخواسته پوست صورت، سر و بدن ما هستند. مطالعات نشان می دهد مايت های دمودکس با انواع متعددی از عوارض پوستی از قبیل: آكنه، روزاسه، جوش، خارش، بلفاریت، درماتیت سبوره، ریزش مو، كم پشت و نازك شدن مو در ارتباط می باشند.

به طور کلی انسان می تواند میزبان مناسبی برای بسیاری از جانداران ریز میکروسکوپی باشد و یک نمونه از این مهمان های ناخوانده در پوست انسان، انگل دمودکس است؛ تقریباً هیچ انسان بزرگسالی وجود ندارد که روی پوست او، انگل های دمودکس درحال زندگی نباشند اما زمانی که تراکم جمعیت این انگل ها بالا می رود، بسیاری از مشکلات پوست و مو نیز شدت می یابد.

تا کنون حدود شصت و پنج گونه از انگل دمودكس مایت شناخته شده است که دو گونه از این انگل ها در پوست انسان زندگی می کنند که عبارتند از: دمودکس فولیکولاروم و دمودکس برویس.

دمودکس فولیکولاروم غالباً در میان فولیکول موی سر و صورت و دمودکس برویس درون غدد چربی پوست زندگی می‌کنند.

مایت های دمودکس، کدام نقاط را بیشتر درگیر می کنند؟

دمودکس برویس نوعی انگل غدد چربی است که به طور معمول بر روی صورت از جمله اطراف گونه، بینی، چانه، پیشانی، شقیقه، مژه، ابرو، پوست سر، گردن، گوش ها و سایر نواحی مانند اطراف لب ها، داخل قفسه سینه و گاهی ممکن است در اطراف آلت تناسلی، باسن و غدد خارج رحمی نیز یافت شوند. معمولاً آلودگی با دمودکس برویس بیشتر در صورت و گردن و سینه می باشد ولی آلودگی دمودکس فولیکولاروم توزیع گسترده تری در سطح پوست بدن دارد.

به طور کل تجمع دمودکس مایت ها در غدد چربی پوست و فولیکول مو می تواند در تشدید بسیاری ازعارضه های پوستی موثر باشد. بعضی از متخصصین و محققین تراکم بالای انگل های دمودکس را یکی از عوامل ایجاد برخی از مشکلات پوستی می دانند.

شکل ظاهری مایت های دمودکس چگونه است؟

دمودکس ها بسیار شبیه کرم هستند، نوع بالغ آن هشت پای کوچک دارد و طول آنها حدود یک سوم قطر مو بین 1/0 تا 4/0 میلی‌متر است و بدنی نیمه شفاف دارند.

دمودکس مایت ها از چه موادی تغذیه می کنند؟

این انگل‌ها از چربی (چربی پوست و چربی لوازم آرایشی)، مواد معدنی پوست و میکروارگانیسم‌ها تغذیه می‌کنند، اما سیستم دفعی ندارند و هرچه می‌خورند درون بدنشان نگه می‌دارند.

طول عمر این موجودات چند روز است؟

طول عمر این موجودات حدود سی الی نود روز است.

نحوه تولید مثل دمودکس مایت ها به چه صورتی است؟

مایتهای دمودکس شب ها بر روی سطح پوست انسان جفتگیری می کنند و پس از حدود دوازده ساعت داخل فولیکول های مو و یا غدد سباسه تخم گذاری می کنند. تخم ها پس از چند روز به لارو و نوزادن شش پا تبدیل می شوند که پس از طی حدود یک هفته بالغ می شوند تا به چرخه تولید مثل وارد شوند. دوره بلوغ تا بزرگسالی آنها حدود یک هفته است.

آیا این انگل ها قابل رویت هستند؟

خیر! امکان مشاهده این انگل ها با چشم غیر مسلح و بدون میکروسکوپ بعید است، اما قابل رویت نبودن آنها، دلیلی بر نبودشان نیست. این حشرات کل عمر خود را روی پوست انسان سپری می‌کنند، آنجا متولد می‌شوند،‌ زاد و ولد می‌کنند و پس از حدود یک الی سه ماه می‌میرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

logo-samandehi